Council

Council

The Engineers Ireland Council is made up of elected members representing the regional and divisional spread of the organisation, and operates under the provisions of our code of ethics and bye-laws.

About the Council

The Council is regulated by the Engineers Ireland Bye-Laws and Code of Ethics. As a body, it has powers to:

  • Appoint Executive Board members
  • Approve proposals made by the Executive Board on the annual budget, statement of annual accounts and membership subscriptions

The Council generally meets five times a year.

Council, 2016-2017 session

Officers

  • Chairman of the Finance Committee: Murt Coleman, Fellow
  • Chairman of the Membership & Qualifications Board (MQB): Majella Henchion, Fellow
  • Chairman of the Board of Examiners (BEX): Niall English, Chartered Engineer

Elected Corporate Members

  • Cormac Bradley, Chartered Engineer
  • Elina Bychkova, Chartered Engineer
  • Mary Carr, Chartered Engineer
  • Richard McCormack, AEng MIEI
  • Rob Dowdall, MIEI
  • Colm Ennis, MIEI
  • Pat Healy, AEng MIEI
  • Jim Leahy, MIEI
  • Orla Lonergan, Chartered Engineer
  • Seamus Lynch, Chartered Engineer
  • Sean Lenihan, Chartered Engineer
  • Paul Murphy, AEng MIEI

Co-Opted Members

  • Maurice Buckley, Chartered Engineer
  • John Coleman, MIEI
  • Dave Linehan, MIEI
  • John Jordan, Chartered Engineer
  • Peter Power, MIEI
  • Marguerite Sayers, FIEI

Regional representatives (Ex-officio)

  • Ronan Boyle - Northern Region
  • Shane Murray - South East Region
  • PJ Lyons - Donegal Region
  • Hugh McCarthy - GB Region
  • Dawn Roberts - An Ríocht (Kerry)
  • Sean Keohane - Midland Region
  • Brian Cassidy - Cork Region
  • Amanda-Jane Gainford - North East Region
  • Jamie Goggins - West Region
  • George Chadda - North West Region
  • John Garrett - Thomond Region

Divisional representatives (Ex-officio)

  • Michael Goss - Civil Division
  • Des Murphy - Energy-Environment Division
  • Greg Hanna - Electrical & Electronic Division
  • Paul McDonald - Local Government Division
  • Pat Kelly - Computing Division
  • John Bailey - Structures & Construction Division
  • Shane Breslin - Chemical & Process Engineering Division
  • Declan Gibbons - Biomedical Engineering Division
  • Seamus Crickley - Agriculture & Food Engineering Division
  • David O'Connor - Fire & Safety Division
  • Dermot Brabazon - Mechanical & Manufacturing Division
  • Colin Keogh - Young Engineers Society